Holešovická tržnice

přichází velká proměna

PRAHA – Holešovická tržnice se promění. Její rekonstrukce se plánuje už dlouhá léta, nyní by na ni mělo konečně dojít. Začít má příští rok, náklady půjdou do stovek milionů.

Odpudivé stánky z osmdesátých let, nevěstinec, prázdné haly. Tak to vypadá v tržnici nyní. Jak upozornil deník E15, všechno má být ale jinak. Začne se s rozsáhlou přestavbou. Přesná výše nákladů ještě není jasná, určitě ale půjde do stovek milionů. Začít by se mělo halou číslo 4.

Bývalá burza masa patří mezi nejcennější budovy areálu.

A co asijští trhovci? Ti se přesunou do prázdných hal. „Jejich obchodní aktivity tu chceme zachovat,“ řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská. „Tržnici v podstatě zachránili, udrželi v ní provoz. Zachovat by se měly všechny provozovny, které fungují dobře a přitahují návštěvníky. Jedinou výjimkou je erotický klub v hale 18. Ten v městském objektu nemá co dělat,“ dodala. Na svém místě tak zůstane i ovocný a zeleninový trh, divadlo Jatka 78, centrála e-shopu Alza.cz a klub SaSazu.

Areál vybudovaný v letech 1893 až 1895 sloužil jako ústřední jatky Prahy až do roku 1983. Následně z něj byla vybudovaná tržnice. Od roku 1993 je areál chráněn jako kulturní památka ČR.

HOLEŠOVICKOU TRŽNICI ČEKÁ PŘESTAVBA ZA STOVKY MILIONŮ

Rekonstrukcí burzy změna tržnice začne, její venkovní podoba bude více klasická, interiér pak získá honosný ráz připomínající dobu jejího vzniku.

Burza masa byla zřízena v roce 1921, sídlila v nejreprezentativnější budově areálu, nyní hale č. 4.

Nová podoba památkově chráněného areálu tržnice počítá s větším propojením obchodů, kulturních projektů a služeb. Plány rekonstrukce by měly být jasné do konce roku. Neohrozí je ani probíhající spor hlavního města se společností Delta Center, která měla areál v pronájmu původně až do roku 2045. Kvůli špatné péči o tržnici však dostala v roce 2011 výpověď, nyní se s městem soudí.

Autor: Text: Ivan D. Hladík

4. 8. 2017