Holešovická tržnice se změní.

Magistrát odhalil plány na rekonstrukci bývalých jatek.

 Budovy Pražské tržnice v Holešovicích jsou v neutěšeném stavu. Některé z nich dosud nenašly po povodních v roce 2002 využití. Tržnici také hyzdí nevzhledné stánky trhovců pocházející ještě z 80. let. Vedeni magistrátu se to rozhodlo změnit a představilo budoucí vizi areálu. „První úpravy by měly být vidět během letošního podzimu," uvedl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Zatím půjde o drobné změny, nejdřív začne magistrát renovovat komunikaci či inženýrské sítě. Opravy čekají zděné domy, kterých je v tržnici zhruba 30. Místo trhoveckými stánky zaplněné hlavní severojižní osy vyroste korzo s prostorem pro pořádání trhů.
Jako jednu z prvních budov chce město podle plánu z roku 2014 zrekonstruovat burzu masa, která má tvořit dominantu areálu. Jednou z myšlenek je navrátit do objektu stravování a vytvořit koncept velké masné hospody, která tady fungovala před 2. světovou válkou. Restaurace by pojala přes 200 hostů. Část nákladů na rekonstrukci by mohl hradit provozovatel podniku. Podobně se chce město domluvit i s dalšími nájemci v tržnici, kteří se už hlásí. Jedním ze stávajících nájemníků je kulturní centrum Jatka78. „My jsme se na vizi budoucí podoby a fungování tržnice nepodíleli, ale máme ujištění, že se s námi jako s divadlem nadále počítá." řekl ředitel divadla Jatka78 Štěpán Kubišta. Divadlo v plánech, které už na magistrát poslalo, počítá také s využitím sousedící haly 11A, tu už příležitostně obsazuje při jiných akcích. „Rádi bychom zde společně s Divadelní fakultou AMU zřídili tréninkové centrum pro nový cirkus a pohybové divadlo. To byl náš podnět magistrátu včetně architektonické a hrubé finanční rozvahy," doplnil Kubišta. Podle něj podobný projekt chybí jak u nás, tak ve střední Evropě. „Jsme v tomto žánru poměrně silný soubor a divadlo v mezinárodním kontextu. Sdružují se u nás umělci z celého světa a Praze by centrum v blízkém spojení s divadlem výrazné pomohlo hlásit se k termínu Evropské město kultury," dodal Štěpán Kubišta.

Smlouvy v rámci nové koncepce budou uzavírány s dlouhou výpovědní lhůtou, aby se nájemcům vyplatilo do objektů investovat. Nyní je lhůta tři měsíce. Praha vede od roku 2012 soudní spor s bývalým nájemcem Delta Center. Současné vedeni magistrátu plánovalo se s bývalým nájemcem vyrovnat mimosoudně, nyní chce nechat rozhodnout soudy. Praha má podle Procházky velkou šanci vyjít ze sporů vítězně. Zatím není zcela jasné, kdo bude areál spravovat, v úvahu připadá nová soukromá firma nebo město prostřednictvím jedné ze svých společností. PAVEL BRABICA a ČTK

26. 9. 2017