Stalinův pomník - Letná

unikátní výstava

4. Unikátní výstava bude bývalým Stalinovým pomníkem

Televize ? Online vysílání ? 26. 10. 2017, 22:55

Téma: Adriana Krnáčová

|Nová výstava, která vznikne v unikátních prostorách bývalého Stalinova pomníku. Autentické záběry, videomapping a zvukové efekty navíc umocní syrový a nekonvenční prostor. Na to, aby výstava vznikla, je potřeba 10 milionů korun. Vyhlašuje se proto celonárodní sbírka.

Unikátní sbírka Paměti národa, která se buduje více jak 10 let a která má vytvořit zážitkovou expozici o 20. století, se otevře v prostorách pod bývalým pomníkem Stalina. Jednat by se mělo o vůbec největší počin ke 100. výročí republiky.

"Výstava by měla reflektovat určitou cestu české společnosti, to znamená zrod Československého státu, od doby 1. sv. války přes krátké období demokracie a svobody v této zemi, to znamená první republiky přes protektorát, období nacistické okupace, komunistické diktatury až po současnost," řekl Zdeněk Hazdra, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Prostory pod současným kyvadlem mají navíc jedinečnou atmosféru s výbornou akustikou. Prostor tu bude hlavně pro zvukové efekty, videomapping nebo audio záznamy.

Vzniknout má unikátní moderní expozice, jejímž cílem je vtáhnout návštěvníka do konkrétních příběhů 20. století.

"Bude-li člověk procházet místem, které bude připomínat srpen 1968, tak my se zvukovými prostředky dokážeme vytvořit iluzi, že kolem něj projede tank nebo prolétne kulka," řekl Mikuláš Kroupa, ředitel společnosti Post Bellum.

"Tím, co tady vše bylo a tím, čím jsme si prošli v těch dějinách, tak by to bylo dobré, kdybychom si to neustále připomínali," řekla Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy.

"Já pro to udělám maximum. Když Institut Paměti národa bude chtít, aby to zde bylo, tak my mu překážky do cesty klást nebudeme," řekla Adriana Krnáčová.

Plánovaná výstava ke 100. výročí vzniku Československa se veřejnosti otevře v říjnu příštího roku a potrvá až do léta roku 2019.

 

5. 11. 2017